Targi na Medal

Podwójne „tak” dla innowacji

Rzeźbiąc w kamieniu. Nowatorskie formy obróbki i wykorzystania kamienia w architekturze

Autor: Monika Rosmanowska 13 listopada 2018

Zacieśnienie współpracy kamieniarzy i architektów to cel, jaki stawiają sobie organizatorzy poznańskich targów branży kamieniarskiej STONE. Jak zamierzają to zrobić? Prezentując m.in. najlepsze światowe realizacje projektantów pracujących z kamieniem naturalnym.

Targi Branży Kamieniarskiej STONE przyciągają przedstawicieli najróżniejszych gałęzi gospodarki, którzy w swojej pracy wykorzystują kamień, w tym kamieniarzy, budowlańców, architektów czy projektantów. Tegoroczne rozpoczynają się już 14 listopada. – Powstanie wielu wybitnych projektów architektonicznych bez współpracy biur projektowych z branżą kamieniarską nie byłoby możliwe – zwraca uwagę Robert Mieldziuk, dyrektor targów STONE 2018. – Elementy wykonane z naturalnego kamienia od zawsze były istotną częścią, często nawet najważniejszą, wspaniałej architektury. Wykorzystanie kamienia w projekcie sprawia, że staje się on ponadczasowy. Realizując tegoroczną edycję targów STONE, chcemy uwypuklić istotność współpracy branży kamieniarskiej i architektonicznej, a ich przedstawicielom umożliwić nawiązanie bliższych relacji biznesowych – dodaje.

Kamień wodą ciosany

Przestrzenią do nawiązania współpracy może być – organizowana w tym roku po raz pierwszy i skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych – Arena STONE.

W programie są prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny.

Swoje prace zaprezentuje, m.in. wybitny włoski projektant Raffaello Galiotto, który będzie mówił o eksperymentach w kamieniu naturalnym i wykorzystaniu najnowocześniejszych maszyn sterowanych numerycznie, robotów, frezów pięcioosiowych, nożyc do drutu, strumieni wodnych i narzędzi diamentowych. Prace Galiotto to przykłady nowych możliwości obróbki marmuru, często ekstremalne. Skomputeryzowane urządzenia do obróbki pozwalają przetwarzać kamień w precyzyjny i powtarzalny sposób przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów.

W Poznaniu będzie się też można spotkań z Giulio Mensossi, uznanym na świecie twórcą mozaik. Zainteresowani zobaczą różnorodne kompozycje artysty przedstawiające m.in. religijne ikony, portrety czy reprodukcje klasycznych dzieł sztuki.

Interesująco zapowiada się także wystąpienie Petera Beckera, redaktora naczelnego portalu branżowego www.stone-ideas.com, który zaprezentuje najnowsze i najciekawsze realizacje z użyciem kamienia w światowej architekturze. Nowe technologie – wycinanie CNC lub strumieniem wody – sprawiają, że nowoczesna kamienna architektura może przybierać niekonwencjonalne, wykraczające poza tradycyjne ramy formy. To już nie tylko fasady z prostokątnymi płytami, ale też ozdoby i płaskorzeźby czy awangardowe formy wykorzystujące naprężone stalowe kable.

Warto też posłuchać co na temat mozaiki jako sztuki dekoracji ma do powiedzenia Lubosz Karwat, wielokrotnie nagradzany artysta, który prowadzi cykliczne warsztaty mozaiki w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. Podczas targów Karwat także poprowadzi zajęcia.

Arena STONE to również liczne dyskusje z udziałem polskich i światowych projektantów, realizujących najbardziej znane w Polsce budowle oraz prezentacja szerokiego spektrum zastosowań szkła w architekturze, budownictwie i aranżacji wnętrz.

Mistrzowie obróbki

Targi to jednak przede wszystkim liczne stoiska z produktami, na których będzie można przyjrzeć się m.in. specjalistycznemu sprzętowi do cięcia i obróbki kamienia, materiałom ściernym i eksploatacyjnym, chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni, a także ekspozycji kamienia naturalnego, półproduktów i wyrobów z kamienia (bloków, płytek, rzeźb, kominków, fontann, ale też nagrobków) czy elementów wykończeniowych.

Tradycyjnie już organizatorzy zapraszają na wystawę prac przygotowanych w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”.

Warto też zobaczyć pokazy mistrzów Polski w ręcznej obróbce kamienia.

Targom STONE towarzyszą Targi Funeralne MEMENTO Poznań oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. – Wielu wiodących producentów i dystrybutorów maszyn ma w ofercie zarówno urządzenia do obróbki kamienia, jak i szkła. Tradycyjna już obecność na targach specjalistów z tych trzech branż umożliwi wystawcom jeszcze większy zwrot z tej marketingowej inwestycji – podkreśla Robert Mieldziuk.

Więcej informacji o targach można znaleźć na www.stone.mtp.pl .

Poleć ten artykuł znajomym:
Udostępnij Tweetnij Wykop