Targi na Medal

Podwójne „tak” dla innowacji

Poznańskie Targi Edukacyjne. Najlepsze szkoły, naukowcy i innowacyjne rozwiązania

Autor: Monika Rosmanowska 21 marca 2018

Nauka w najlepszych szkołach zawodowych w Polsce? A może studia za granicą? Ile to naprawdę kosztuje? Takich informacji nie znajdziesz w Internecie. Wszystkiego dowiesz się na Targach Edukacyjnych w Poznaniu. Wstęp na spotkanie, gdzie prezentowana będzie najlepsza literatura popularnonaukowa czy najnowsze rozwiązania dla oświaty – jest bezpłatny.

XXII Targi Edukacyjne i XVII Poznańskie Targi Książki – PEGAZIK zaplanowano pomiędzy 23 a 25 marca. Imprezie drugi rok z rzędu towarzyszą XXII Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. W ubiegłym roku wszystkie te wydarzenia przyciągnęły ponad 30 tys. zwiedzających.

Szkoły wyższe i zawodowe

Stoiska Targów Edukacyjnych wypełni oferta ponad 180 placówek edukacyjnych z całej Polski i zagranicy. Będą to zarówno publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, policealne, wyższe i instytucje dydaktyczne. Uzupełnieniem będzie propozycja zajęć dodatkowych: plastycznych, kulturalnych czy kursów językowych, a także poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W ubiegłym roku maturę zdawało w naszym kraju ponad 258 tys. osób. Co piąty maturzysta próbuje aplikować na zagraniczne uczelnie.

Dlatego też podczas targów nie może zabraknąć przedstawicieli szkół wyższych z takich krajów jak m.in. Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także Malezja i Tajwan.

Do łask zaczyna też wracać kształcenie zawodowe. W Strefie Zawodowców gimnazjaliści mogą przyjrzeć się umiejętnościom uczniów z klas takich jak: samochodowa, budowlana, spożywcza, gastronomiczna, elektryczna, odzieżowa i poligraficzna.

Warto też zajrzeć do strefy EkoForum, w której prezentują się podmioty zajmujące się nieformalną edukacją ekologiczną. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przygotował warsztaty, zabawy i pokazy dla odwiedzających w każdym wieku.

Mikrobiologia w miłości

Targi to także wykłady i warsztaty. Nauczyciele akademiccy będą mówić m.in. o strumieniowaniu i vlogowaniu, naturalnych energetykach, zdrowym odżywianiu czy wizerunku w social mediach. Warsztaty to m.in. nauka wymowy angielskiej, mikrobiologia w miłości czy rzeczywistość wirtualna. A influencerzy, trenerzy osobiści oraz praktycy biznesowi podpowiedzą, jak uczyć się z YouTube'a i gier komputerowych, a także jak wykorzystać grywalizację w edukacji, jak budować nawyki i zarządzać swoją karierą. Dokładny program można znaleźć na www.edukacja.mtp.pl.

Podczas targów cały szereg propozycji przygotował także Poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Dydaktycy i dyrektorzy szkół mogą wziąć udział w kongresie "Edukacja dla zdrowia". Podczas wykładów organizatorzy poruszą temat kształtowania postaw prozdrowotnych w szkole. Prelegenci będą mówić m.in. o odżywianiu, infrastrukturze szkolnej i ergonomii, zapobieganiu stosowania używek i dopalaczy. Więcej na www.kongres.odnpoznan.pl.

Ośrodek zaplanował też kilkadziesiąt wykładów, w tym m.in. firmy Microsoft o usługach chmury w praktyce szkolnej czy technologii druku 3D, a także konsultacji dla nauczycieli z takich zagadnień jak m.in. prawa i obowiązki nauczyciela, coaching i tutoring w praktyce szkolnej oraz programowanie.

ODN zachęca również do wypróbowania symulatora starości, który pozwala zrozumieć ograniczenia i trudności, z jakimi zmagają się osoby starsze oraz wzięcia udziału w grze terenowej i poznania pracy technika dentystycznego czy masażysty. Szczegóły na ODN Poznań .

Książki nie tylko dla najmłodszych

Targom Edukacyjnym towarzyszą Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. Wystawcy zaprezentują m.in. wyposażenie placów zabaw, mebli dla placówek edukacyjnych, pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, ale też projektory, ekrany i tablice interaktywne.

W nowej formule będą przebiegać również Poznańskie Targi Książki PEGAZIK. Dotychczas występowały pod nazwą Poznańskie Spotkania Targowe – Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, ofertę prezentowanych wydawnictw rozszerzają na wszystkie kategorie wiekowe.

I choć nadal wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa wśród młodszego i dorastającego odbiorcy, to każdy znajdzie tu coś dla siebie. W targach wezmą udział pisarze, tłumacze, ilustratorzy, wydawcy, księgarze i bibliotekarze. PEGAZIK to warsztaty ilustratorskie, zabawy i prelekcje. Można też liczyć na okazje cenowe, a także autorski wpis czy autograf. Więcej na Targi Książki .

Dział naukowy i popularnonaukowy

Odwiedzając w tych dniach Międzynarodowe Targi Poznańskie musimy również zajrzeć na Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej, organizowane wspólnie z Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na stoiskach będzie można kupić publikacje dydaktyczne, specjalistyczne oraz popularnonaukowe z najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce oraz wziąć udział w spotkaniach autorskich i panelach dyskusyjnych.

Zmęczeni buszowaniem w książkach będą mogli odpocząć w Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej lub podczas zajęć relaksacyjnych "Joga z książką", a spragnieni wiedzy wziąć udział w konferencji "Nowe media – nowa przestrzeń komunikacji z uczniem" oraz w prelekcjach.

Małgorzata Szczodrowska z Federation of European Publishers opowie o prawie autorskim w świetle unijnych przepisów, a Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej o ISBN. Więcej informacji na Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Wstęp na wszystkie targowe wydarzenia jest bezpłatny.

Tak było w zeszłym roku:

Poleć ten artykuł znajomym:
Udostępnij Tweetnij Wykop