Targi na Medal

Podwójne „tak” dla innowacji

Największe targi przemysłowe w Polsce. Roboty, wycinarki i drukarki 3D

Autor: Monika Rosmanowska 4 czerwca 2018

Przemysł 4.0 to nie tylko hasło. Najnowsze rozwiązania cyfrowe i firmy, które idą drogą czwartej rewolucji przemysłowej będzie można zobaczyć podczas bloku targów przemysłowych ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions oraz FOCAST.

Już od 5 do 8 czerwca w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich usłyszymy języki z całego świata, choć dominującym jak to bywa podczas biznesowych spotkań będzie język angielski. Blisko połowa wystawców ITM Polska to firmy zagraniczne. Do Poznania zjadą przedsiębiorcy z Austrii, Belgii, Chin, Danii, Francji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

ITM Polska to największe targi przemysłowe w Polsce. W Poznaniu zaprezentuje się blisko tysiąc wystawców. Na stoiskach pojawią się potężne maszyny, a także innowacyjne technologie i rozwiązania m.in. dla transportu, motoryzacji, kolejnictwa, hutnictwa, spawalnictwa, metalurgii czy plastycznej obróbki metalu. Również takie, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.

Wśród nich są produkty nagrodzone prestiżowym Złotym Medalem MTP, m.in. robot Motoman HC10, maszyna do produkcji elementów metalowych przy użyciu druku 3D czy wycinarka laserowa 3D. Najlepsze produkty mogą wybierać również konsumenci. Głosować na nie można na stronie internetowej zlotymedal.mtp.pl oraz na specjalnie przygotowanych stoiskach – Strefach Mistrzów.

Swoją pracę przedstawią na targach także inżynierowie, zespoły projektowe i instytuty badawcze.

Porozmawiajmy o Przemyśle 4.0

ITM Polska stawia na technologie będące przyszłością branży. Stwarza też przestrzeń do rozmowy na temat wyzwań, które stoją dziś przed polskim przemysłem, w tym na temat idei czwartej rewolucji przemysłowej. Podczas cyklu paneli dyskusyjnych MM Speakers Corner menedżerowie największych firm działających na polskim rynku podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Panel składa się z czterech części tematycznych: ”Przemysł 4.0 w Polsce – slogan czy realny kierunek rozwoju firm z sektora MŚP”, ”Automatyzacja i robotyzacja polskich firm – doświadczenia dostawców”, ”Narzędzia wsparcia dla rozwoju polskich przedsiębiorstw w drodze do Przemysłu 4.0” oraz ”Przemysł przyszłości – wizje i koncepcje rozwoju”.

Podczas targów warto też skorzystać z prelekcji na temat RODO (nowe przepisy niejednemu przedsiębiorcy sprawiają dziś trudności), a także wziąć udział w konferencji ”Druk 3D w metalu” czy wydarzeniu ”Innovations for Logistics Industy”, które będzie poświęcone innowacjom w logistyce przemysłu, nowoczesnym technikom kompletacji towarów oraz organizacji przepływów wewnętrznych.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Dyskusje to jednak tylko niewielka część programu imprezy. Żeby się nie pogubić w bogactwie proponowanych przez organizatorów rozwiązań, warto skorzystać z pomocy przewodnika. Zainteresowani mogą wybierać spośród dwóch ścieżek zwiedzania: ”Na drodze do Przemysłu 4.0” oraz ”Druk 3D w przemyśle”. Po drodze odwiedzą stoiska tych wystawców, którzy mają w swojej ofercie maszyny, urządzenia, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie wykorzystywane w czwartej rewolucji przemysłowej oraz związane z branżą druku 3D, także w metalu.

6 czerwca już po raz siódmy organizowany jest także Dzień Mechanika. To dobra okazja, by porozmawiać m.in. o sytuacji przemysłu stoczniowego w Polsce. Organizatorzy nagrodzą też ”Najlepsze osiągnięcia techniczne 2017 roku”.

Ponadto na zwiedzających czekają pokazy i warsztaty lakiernicze czy natryskiwania cieplnego oraz Park Tematyczny ”Odlewnictwo”, specjalna przestrzeń dla odlewni.

Znajdź podwykonawcę

Udział w targach to również możliwość nawiązania biznesowych relacji i poznania potencjalnych partnerów, także z zagranicy. Ewentualną współpracę pomogą rozpocząć specjalne spotkania Subcontracting ITM Meetings. Konkretny termin można wcześniej umówić za pośrednictwem specjalnej platformy b2match, gdzie znajdują się oferty potencjalnych podwykonawców. Spotkania kooperacyjne to sprawdzone rozwiązanie. W ubiegłym roku w 322 spotkaniach wzięło udział 117 podwykonawców i potencjalnych zleceniodawców z 15 krajów, m.in. Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii i Słowacji.

Organizatorzy zaplanowali też specjalną strefę – Warsztat Menedżera, w której będzie można uzyskać odpowiedź na pytanie, jak skutecznie przygotować swoją firmą do czwartej rewolucji przemysłowej, czym są klastry i dlaczego pomimo automatyzacji produkcji wciąż tak ważne jest inwestowanie w ludzi, budowanie międzypokoleniowych zespołów czy motywowanie pracowników.

Jednym z wydarzeń targów Subcontracting 2018, którego nie można pominąć jest także konferencja, organizowana wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii – ”Przewaga dzięki współpracy”. Prelegenci spróbują wyjaśnić wątpliwości na temat tego, co nas czeka po 2020 roku, kiedy to skończy się obecna unijna perspektywa finansowa, a także – wspólnie z przedstawicielami 16 Klastrów Kluczowych – będą przekonywać przedsiębiorców do budowania sieci współpracy. Na konferencję obowiązuje rejestracja na stronie www.subcontracting.pl .

Więcej informacji oraz dokładny program imprezy można znaleźć na stronie na www.itm-polska.pl , a także na stronach: www.focast.pl , www.subcontracting.pl , www.3dsolutions.mtp.pl , www.modernlog.pl .

Poleć ten artykuł znajomym:
Udostępnij Tweetnij Wykop