Targi na Medal

Podwójne „tak” dla innowacji

Największe firmy meblarskie z 25 krajów jadą do Poznania. To jedyne takie spotkanie w Polsce

Autor: Monika Rosmanowska 11 września 2018

Dobra passa w sektorze drzewnym i meblarskim i stale zwiększająca się produkcja wymaga zastosowania nowatorskich rozwiązań. To temat, który zdominuje targi DREMA, FURNICA i SOFAB, organizowane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Polska jest największym w UE producentem podłóg drewnianych, płyt HDF/MDF i wyposażenia ogrodów, czwartym producentem mebli, drugim – płyt wiórowych, ósmym – tarcicy.

2017 rok był rekordowy, jeśli chodzi o wytwarzanie mebli w Polsce. Wartość sprzedaży wyniosła aż 41,8 mld zł. Jak wynika z danych firmy InfoCredit przychody lidera branży zbliżają się już do 500 mln zł.

W ostatnich trzech latach z 80 do 125 mld dolarów wzrósł także eksport maszyn stolarskich z Polski. Najwięcej do Niemiec, gdzie wartość sprzedaży wyniosła w ubiegłym roku 65 mln dolarów. Głównymi partnerami handlowymi polskich producentów są także Rosja, Ukraina i USA.

Nowoczesne urządzenia dla firm małych i dużych

Stały rozwój branży przekłada się na wysoką frekwencję na Międzynarodowych Targach Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Organizatorzy spodziewają się pobić ubiegłoroczny rekord, kiedy to na powierzchni ponad 23 tys. m2 zaprezentowało się ponad 380 wystawców, a ich stoiska odwiedziło blisko 16 tys. uczestników.

– Produkcja mebli w Polsce wciąż rośnie, branża się rozwija, producenci odnotowują coraz więcej zamówień, ale brakuje wykwalifikowanej kadry. To sprawia, że wiele fabryk, chcąc zwiększyć moce produkcyjne, jak i skrócić czas oczekiwania na zamówienie, stawia na automatyzację produkcji – zwraca uwagę Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

To dlatego duże zainteresowanie branży organizatorzy chcą wykorzystać do upowszechniania idei czwartej rewolucji przemysłowej.

– W centrum uwagi znajdą się digitalizacja, integracja i automatyzacja procesów technologicznych, a wystawcy zaprezentują maszyny, urządzenia, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie działające zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0, sprawdzające się zarówno w małych zakładach rzemieślniczych, jak i dużych fabrykach mebli – zapowiada Andrzej Półrolniczak.

Już od 11 do 14 września w siedmiu pawilonach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę, w tym produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP, przedstawią liderzy rynku z 25 krajów.

Meble dla domów dziecka

Prezentacja na stoiskach to ważna, ale nie jedyna oferta targów. Osoby zawodowo i hobbystycznie związane z obróbką drewna, mogą wziąć udział w warsztatach i prelekcjach. Eksperci będą mówić m.in. o ekologicznym spalaniu drewna (biomasa i pellet), bezpieczeństwie maszyn oraz procesie powstawania mebli czy podłóg (organizatorzy zapraszają do fabryki mebli oraz na warsztaty parkieciarskie). Dodatkowo warto się zapoznać z ofertą szkoleń i kursów.

DREMA nie zapomina również o pokrzywdzonych przez los.

Idea Drema Dzieciom to projekt, podczas którego przez cztery dni trwania targów zostaną wykonane meble dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych.

Poznańskie targi stawiają też na promocję branży, prezentując w Pawilonie Promocji Drewna firmy i instytucje działające w obszarze drzewnym i meblarskim oraz możliwości i kierunki rozwoju tego przemysłu. Oprócz rodzimych przedsiębiorców będzie tu można spotkać przedstawicieli norweskich, kanadyjskich i fińskich firm drzewnych.

W kalendarzu targów tradycyjnie znalazł się, organizowany po raz szósty, Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Na miłośników mocniejszych wrażeń czekają XVII Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, a na ciekawskich Poligon Prezentacji Lakierniczych.

Nie zabraknie wreszcie takich wydarzeń jak studio na żywo Dom i Drewno, konkurs Starcie Mistrzów, Akademia Pelletu, Strefa BHP, warsztaty produkcji mebli InfoTEC WorkShop czy wystawa DREMA DESIGN, na której będzie można poznać możliwości wykorzystania drewna i materiałów drewnopochodnych do artystycznych inspiracji.

Spotkania specjalistów. 30 minut o biznesie

Po raz pierwszy w nowej formule spotkają się przedsiębiorcy działający w branżach przetwórstwa drewna i produkcji maszyn, urządzeń oraz narzędzi używanych do jego obróbki, a także kupcy i zleceniodawcy, dostawcy czy naukowcy. Służyć ma temu „B2B Wood Meetings 2018”.

Na specjalnej platformie internetowej b2match LINK: https://b2b-wood-meetings-2018.b2match.io zainteresowani znajdą oferty podwykonawców, a także umówią się na półgodzinne spotkanie. Wystarczy się zarejestrować, określić profil swojej działalności oraz rodzaj ewentualnej współpracy. Dzięki temu, jeszcze przed rozpoczęciem targów można określić potrzeby i oczekiwania, zaprezentować swoją działalność oraz umówić się z potencjalnym partnerem biznesowym. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy targów z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego.

Projektuj meble w goglach VR

DREMIE tradycyjnie już towarzyszą Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA oraz Międzynarodowe Targi Obiciowe i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB.

– Postęp w zakresie komponentów do produkcji mebli jest szybki. Co roku pojawiają się nowe, bardziej innowacyjne materiały i technologie. Kto będzie trzymał rękę na pulsie, ma szansę zdobycia większej liczby zamówień, gdyż jego oferta będzie technicznie i cenowo górować nad konkurencją – przekonuje Józef Szyszka, dyrektor targów FURNICA i SOFAB.

W tym roku odwiedzający, będą mieli okazję wypróbować aplikację i gogle VR, dzięki którym w łatwy sposób można zaprezentować klientowi interaktywną wizualizację zaprojektowanych mebli w pomieszczeniu. Wart uwagi jest również sterownik do regulacji wysokości blatu stołu, który daje możliwość zaprogramowania własnych ustawień wysokości dla trzech indywidualnych użytkowników. Automatyczne sterowanie za pomocą pilota umożliwia z kolei stelaż, który można zastosować w łóżku. A inny, otwierany za pomocą siłowników, pozwala na chowanie łóżka pionowo lub poziomo do szafy. Dla wygodnych producenci oferują zagłówek elektryczny do wąskich i wysokich oparć, który daje możliwość ustawienia wygodnej pozycji do oglądania telewizji, a także nóżki do sofy lub łóżka, które dzięki wmontowanym miniaturowym silniczkom pozwalają na zdalne sterowanie i przesuwanie mebla. Ci zaś, którzy chcą szybko i wygodnie wykrawać powinni się zaopatrzyć w automatyczny cutter.

Poza największymi graczami w branży, w Poznaniu swoją ofertę zaprezentują także firmy zagraniczne, które dopiero szukają swojego miejsca na polskim rynku. Producenci m.in. z Austrii, Chin, Finlandii, Hiszpanii, Izraela, USA, Tajwanu, Turcji czy Włoch.

Więcej informacji targach na stronie www.drema.pl.

Poleć ten artykuł znajomym:
Udostępnij Tweetnij Wykop